×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Çocuk ve Ergen Terapisi

ÇOCUK VE ERGEN TERAPİSİ

Çocuk ve ergen terapisinde amaç; var olan veya oluşabilecek ruhsal problemleri çözmek ve bireyin kişilik özelliklerin oturduğu dönemlerin en sağlıklı şekilde geçmesini sağlamaktır.

Çocuklar ve ergenler çeşitli karmaşık yapılara sahiptirler. Ebeveynler çocuklarının nasıl büyüyeceği, nasıl gelişeceği ve nasıl bir birey haline gelecekleri konusunda sürekli endişe ederler. Pek çok çocuk ve ergen büyürken farklı durumlarla karşılaşırlar ve bazı durumlarda yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Genellikle çocuklar kendi istekleriyle değil ebeveynlerinin yönlendirmesiyle psikolojik destek almaya başlar. Bu durum çocuğun psikolog ile iş birliğine kolaylıkla yanaşmamasına yol açabilir. Bu durumu alanında uzman psikologlar veya psikiyatristler kolaylıkla tersine çevirebilirler.

Uzmanlar genelde ergenlere ve çocuklara duygusal destek vermek, yaşadıkları çatışmaları çözmek ve duygularını-problemlerini anlamak konularında yardım ederler diyebiliriz.

Çocuk ve ergenlerin herhangi bir ruhsal bozukluk tanısı almadan da bireysel, ailesel yada toplumsal sorunlar yaşayabilecekleri unutulmamalıdır. Genellikle eğilimin aksine sorunlar oluşmadan önce, önlem veya daha kaliteli bir yaşam sürebilmek amacıyla destek almanın koruyucu bir sağlık çalışması olduğu bilinmelidir.

Çocuklarda ve ergenlerde görülen bazı psikolojik sorunlar

Kaygı Bozuklukları

Parmak Emme, Tırnak Yeme

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu

Sosyal Kaygı Bozukluğu

Uyku bozuklukları

Beslenme ve Yeme Bozuklukları

Bağlanma Bozukluğu

Öğrenme Bozuklukları

Öne Çıkan Psikologlar
© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com