×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Zeigarnik Etkisi Nedir?

 16.06.2021

Zeigarnik etkisi, insanların bitmemiş işleri tamamlanmış olanlardan daha iyi hatırladıklarına dair bir psikolojik bulgudur.

Buna, Viyana'da bir restoranda otururken tuhaf bir şey fark eden Rus psikolog Bluma Zeigarnik'ten sonra Zeigarnik etkisi deniyor.

Garsonlar sadece servis edilme sürecinde olan siparişleri hatırlıyor gibiydi. Tamamlandığında, siparişler hafızalarından silinmişti. Zeigarnik, neler olup bittiğine dair bir teoriyi test etmek için laboratuvara geri döndü. Katılımcılardan, bulmaca çözmek ve boncuk dizmek gibi, laboratuvarda yirmi kadar basit küçük görev yapmalarını istedi (Zeigarnik, 1927). Katılımcılar bazı görevlerin yarısında kesintiye uğratıldılar. Daha sonra onlara hangi aktiviteleri hatırladıklarını soruldu. Katılımcılar, kesintiye uğradıkları görevleri, tamamladıklarından yaklaşık iki kat daha fazla hatırlıyorlardı.

Bunun ertelemekle ne ilgisi var? Bir ipucu daha vereyim…

Neredeyse altmış yıl sonra Kenneth McGraw ve meslektaşları, Zeigarnik etkisinin başka bir testini gerçekleştirdi. Deneyde, katılımcılar gerçekten zor bir bulmaca çözmek zorunda kaldılar; ancak herhangi biri sorunu çözemeden araya girmeleri ve çalışmanın bittiğini söylemeleri dışında. Buna rağmen yaklaşık %90'ı yine de bulmaca üzerinde çalışmaya devam etti.

Henüz anladın mı? Dizilerde Zeigarnik etkisini kullanılır.

İşte başka bir ipucu: TV işinde, izleyicileri her hafta bir diziye bağlı tutmak için kullanılan en eski numaralardan biri uçurumdur. Kahraman bir dağdan düşmüş gibi görünüyor, ancak emin olamadan sahne kesiliyor. Ve sonra o vahim sözler: “DEVAM EDECEK…” Kelimenin tam anlamıyla bir uçurum.

Ne olduğunu öğrenmek için gelecek haftayı beklemelisin, çünkü gizem aklının bir köşesinde işliyor.

Başladım! O Yüzden Bitireceğim.

Tüm bu örneklerin ortak noktası, insanların bir şeye başlamayı başardıklarında, onu bitirmeye daha meyilli olmalarıdır. Erteleme, başlamaktan kaçınmaya çalıştığımız büyük bir görevle karşı karşıya kaldığımızda en kötü şekilde belirir. Nasıl başlayacağımızı, hatta nereden başlayacağımızı bilemediğimiz için olabilir.

Zeigarnik etkisinin öğrettiği şey, ertelemeyi yenmek için bir yerden, herhangi bir yerden başlamak olduğudur.

En zor kısımla başlama, önce kolay olanı dene. Bir projenin herhangi bir bölümüyle yola koyulabiliyorsanız, geri kalanı takip etme eğiliminde olacaksınızdır. Ne kadar önemsiz olursa olsun, bir kez bir başlangıç yaptığınızda, sizi sona çeken bir şey vardır. Kayıp bir uçurum gibi aklınızın bir yerinde kıpırdayacak.

Teknik basit olmasına rağmen, çoğu zaman unutuyoruz çünkü projelerimizin en zor kısımlarını düşünmeye kendimizi kaptırıyoruz. Önsezi duygusu, ertelemeye büyük katkıda bulunabilir.

Zeigarnik etkisinin önemli bir istisnası vardır. Hedefimize ulaşmak için özellikle motive olmadığımızda veya başarılı olmayı beklemediğimizde bu pek işe yaramaz. Ancak hedefe değer verirsek ve bunun mümkün olduğunu düşünürsek, sadece ilk adımı atmak başarısızlıkla başarı arasındaki fark olabilir.


online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com