×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Sözlü İstismar Benlik Saygısını Nasıl Etkiler ?

 20.07.2021

Sözlü tacize maruz kalmanın birçok yan etkisinden biri, öz saygının azalması ve öz değerin düşük olmasıdır. En güçlü bireyler bile, birinin sözlü olarak ruhlarını düzenli olarak yaralamasının zarar verici sonuçlarına maruz kalabilir. Ne yazık ki, çocukluk ve yetişkinlik yıllarımda durum tam olarak böyleydi.

Çocuklukta Sözlü İstismar ve Düşük Benlik Saygısı

Çocukken, çevrenizdeki dünyayla ilgili rehberlik ve yardım için birine ihtiyaç duyarsınız. Birçok çocuğun etrafında onları seven, yeteneklerini teşvik eden ve hatalarından ders almalarına yardımcı olan insanlar vardır. Ne yazık ki benim hakaret, aşağılama ve hatta tehditlerle dolu günleri oldu.
İstismarın benim sahip olduğum yan etkileri herkeste aynı olmayacaktır. Ben size özgüveni düşük her insanın sözlü olarak taciz edici bir durumu olduğunu söylemek için burada değilim. Ama benim hikâyem başka birine fayda sağlayabilir. Onlar kendilerine söylendiği gibi kötü insanlar değiller. Onlar önemli, değerli ve gerekli. 

Sözlü İstismar Benlik Saygısını Nasıl Etkiler? 

Çocuklar etkilenebilir varlıklardır ve ben de bir istisna değildim. Evde, okulda ve ders dışı etkinliklerde etrafımdaki her şeyi özümsedim. Ayrıca bana söylenen her şeyi özümsedim ve kalbime aldım. Okuldaki birkaç hakaretten ya da bir gün kızgın olan bir arkadaşımdan çok az sayıda örnek zihnimde yer etti. Ama neredeyse her gün sözlü tacizle karşı karşıya kaldığınızda, bana olduğu gibi, yavaş yavaş beyninize sızıyor, psişenize zarar veriyor ve kim olduğunuzu düşündüğünüzü değiştiriyor. 

Kelimeler özellikle çocuklar için son derece güçlüdür. Bu unsur, işi bir çocuğu sevmek ve çocuğu zarar görmekten korumak olan bir aile üyesinden geldiğinde ise çok daha önemlidir. Sizi dünyadaki herkesten daha çok sevmesi ve ilgilenmesi gereken insanların size her gün şöyle şeyler söylediği bir evde büyüdüğünü hayal edin: 
  • Neyin var? Aptal mısın? 
  • Düzgün davransaydın bu kadar kızmazdık. 
  • Neden erkek kardeşin/kız kardeşin gibi olamıyorsun? 
  • Neden güzel görünmeye çalışıyorsun? Fark etmez. 

Büyüdükten Sonra Neden Sözlü İstismar Acıtıyor?

Ne yazık ki, çoğu durumda, bir çocuğun duyduğu sözlü taciz, onların iç diyalogları haline gelir. Kendi adıma, yeteneklerimden şüphe duyduğumda kafamda duyduğum bitmeyen döngüden kendimi yavaşça çekip çıkarmak yıllar süren bir terapi macerasıyla bitti. Bir hata yaptığımdan veya yapmamam gereken bir şey yaptığımdan korktuğum her an aklımda sürekli hakaretler, aşağılayıcı sözler duyuyorum.
İyi olmadığını söyledikleri o küçük kız olmayalı on yıllar oldu ve yaptığım hiçbir şeyin önemi yoktu. Kendimden şüphe duyduğum zamanlarda sesler beni gagalamaya başladığında, dik durur ve kendi kendime bunların benim düşüncelerim olmadığını söylerim. Onlar beni umursamayan birinin düşünceleri. Beni umursamayan birinin düşüncelerinin beni rahatsız etmesine izin veremem, özellikle 30 yıl sonra. 

Sözlü İstismardan Sonra Benlik Saygısını Kurtarmak 

Yavaş bir iyileşme sürecidir ve bir gecede olmaz. Çok sayıda terapistle yüzlerce saat geçirdim ve yetişkinliğe taşıdığım tüm özgüven sorunlarının üstesinden gelmenin en iyi yolunu bulmaya çalıştım. İyi günler ve kötü günler var, ama yavaş yavaş, kötü günler giderek azalıyor.
İlerleme, ne kadar küçük veya önemsiz düşünürseniz düşünün ilerlemedir. Bugün bir adım ileri iki adım geri gidiyor olsanız bile, yine de bir adım öne çıkmayı başardınız. Ve belki yarın daha iyi olacak. Kendinize, değerinizi anlayan, şu anda olduğunuz kişi olarak size değer veren insanlar olduğunu hatırlatın.
© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com