×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
SOSYAL ANKSİYETE BOZUKLUĞU

 19.06.2021

Sosyal anksiyete bozukluğu, utangaçlıktan daha fazlasıdır ve sekiz kişiden birini etkilediği düşünülmektedir. Sosyal anksiyete bozukluğunun klasik belirtisi, sosyal durumlarda güçlü bir utanç veya aşağılanma korkusudur, ancak bu utangaç hissetmekten çok daha fazlasıdır. Genel nüfusun yaklaşık %13'ünün sosyal anksiyete bozukluğuna sahip olduğu düşünülmektedir. Sosyal anksiyete bozukluğu yaşamak, daha az romantik ilişki, daha fazla işsizliğin yanı sıra daha düşük üretkenlik ile bağlantılıdır.

Sosyal anksiyete bozukluğunun belirtileri

İnsanların yaklaşık %50'si kendilerini utangaç olarak görür, ancak sosyal kaygı bundan daha fazlasıdır. Sosyal anksiyete bozukluğunun 8 kişiden 1'ini etkilediği düşünülmektedir. Bu durum genellikle insanların yaşamlarının önemli anlarında ortaya çıkar ve genellikle yaşam kalitelerinde önemli bir düşüşe yol açar.
Sosyal anksiyete bozukluğunun yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kızarma
  • Aşırı terleme
  • Konuşma zorluğu
  • Mide bulantısı
  • Titreme veya titreme
  • Hızlı kalp atış hızı
  • Baş dönmesi veya sersemlik
  • Kendini sosyal bir durumda utandırmak
  • Diğer insanlar stresli veya gergin olduğunuzu fark edecek düşüncesi

Sosyal anksiyete bozukluğu için en iyi tedavi

Sosyal anksiyete bozukluğu en sık antidepresanlar ile tedavi edilir ancak bunlar en etkili tedavi değildir. Yeni bir çalışma, bilişsel davranışçı terapinin (BDT) daha etkili olduğunu ve ilk tedavi bittikten sonra faydaların devam ettiğini bulmuştur.
Sosyal kaygının nedenleri
Endişeli kişilik . Bazı insanlar genetik olarak kaygıya yatkındır. Çocukluk deneyimleri . Çocukluk döneminde zorbalık, düşmanca ebeveynler veya diğer korkutucu deneyimler.  Kronik ağrı gibi uzun vadeli sağlık sorunları anksiyete ile bağlantılıdır. Uzun saatler çalışmak, finansal veya barınma sorunları ve stres gibi günlük alışkanlıklar kaygıya neden olabilir. 
Arkadaşların seni düşündüğünden daha çok seviyor
Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler arkadaş edinmekte zorlanabilirler, ancak başkaları tarafından düşündüklerinden daha olumlu görülürler.  Sosyal anksiyete hastaları arkadaşlıklarının çok kaliteli olmadığını düşünürken, arkadaşları çok daha olumludur.

İyilik yapmak yardımcı olabilir

Yakın tarihli bir araştırmaya göre iyilik yapmak, sosyal kaygısı olan kişilerin başkalarıyla daha kolay kaynaşmasına yardımcı olabilir. Araştırmanın sonunda, sosyal etkileşimlerde kendilerini daha rahat hissedenler, iyilik yapanlar oldu. Nezaket eylemleri, insanların reddedilme endişeleriyle başa çıkmalarına yardımcı oldu. 
Asla hayal ettiğiniz kadar kötü değil

Herkes ne kadar endişeli hissettiğinizi tam olarak görebiliyormuş gibi gelebilir, ancak durum böyle değildir. Ciddi anksiyete bozukluğu olan kişiler, objektif testlere kıyasla semptomlarını sürekli olarak abartırlar. Son derece endişeli insanlar, araştırmalar gösteriyor ki:
Düşündükleri kadar terlemezler, elleri sandığı kadar titremez ve nefes alışları onlara göründüğü kadar düzensiz değildir.
© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com