×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
SINAV KAYGISI YAŞIYORSAN BU YAZIYI OKUMALISIN!

 03.06.2021

Şu anda neler hissettiğini biliyorum. Önündeki sınav için çok çabaladın ve sınav günü yaklaştıkça bu sen de bir gerginliğe sebep oluyor. Bu konuda sana önermek istediğim 3 şey var. Bahsedeceklerimi uyguladığında gerginliğin azalacak, motivasyonun artacak ve sınavında daha başarılı olabileceksin. 

Bir insan uçurumun kenarındayken herhangi bir yerdeymiş gibi rahat davranamaz. Düşme korkusu, tedirginlik ve gerginlik yaratır. Sınav öncesinde gerginliğin sebebi de kesinlikle düşme korkusu gibi bir his. Başarısız olma ihtimalin verdiği korku. Eminim zihninde sınavla ilişkilendirilmiş çok farklı şeyler var ve bunlar da farkında olmasan bile senin gergin hissetmene sebep oluyor.

Başarısız olduğunda çevrendeki insanların senin hakkında söyleyeceği negatif cümleler ya da aileni hayal kırıklığına uğratacak olman. Bu gibi şeylerin seni tedirgin etmesine izin vermeden önce şunu kesinlikle aklında bulundurmalısın. Sınav için gösterdiğin bütün çabalar ve tüm bu süreç senin kendi mutluluğunu sağlaman için varlar. Bütün bunları hedeflediğin okula yerleşerek gelecekte istediğin hayata sahip olabilmek için yapıyorsun. Başkalarını memnun etmek ya da birilerinin gözünde yükselmek için değil. Bu yüzden sınav konusunda kendini ve sınavı hayatındaki diğer insanlardan ve etkenlerden soyutlayarak bağımsız olarak düşünmelisin. Ailene karşı hissettiğin sorumluluktan ötürü gergin hissediyorsan da şunu aklında bulundur. Senin bir öğrenci olarak asıl sorumluluğun sınava elinden geldiği kadar iyi hazırlanmaktır. Bu yüzden istediğin sonucu alamama ihtimalinin sana kötü hissettirmesine izin verme. Daha mutlu olmak için çıktığın yolun seni mutsuz hale getirmesi sence de çok mantıksız değil mi? Şimdi bahsedeceğim şey sınavdaki başarını doğrudan etkileyecek. Bunu açıklamak için daha önce başıma gelen bir olayı anlatacağım. 
Yıllar önce Fransızca öğrenirken konuşma seviyemi istediğim seviyeye ulaştırdıktan sonra İspanyolca öğrenmeye başladım. Bütün zamanımı İspanyolca’ya ayırdığım için uzun bir süre Fransızca çalışmayı ve pratik yapmayı bıraktım. Yaklaşık 6 ay geçtikten sonra bir gün Fransa'daki arkadaşlarımdan biri ile telefon görüşmesi yaptım. Görüşme sırasında oldukça gergindim. Çünkü uzun süredir pratik yapmadığım için konuşma yeteneğimi kaybettiğimi düşünüyordum. Tıpkı beklediğin gibi konuşurken düzgün cümleler kurma konusunda çok zorlandım. Bu telefon görüşmesinden sonraki günlerden birinde eşyalarımı düzeltirken eski Fransızca çalışma kâğıtlarıma rastladım. Aldığım çok fazla not vardı. Kâğıtları incelerken kendi kendime düşündüm. Daha önce ne kadar da çok çalışmış olduğumu hatırlayınca çok şaşırdım. Sonrasında aynı arkadaşımla başka bir görüşme yaptığımda bu sefer çok rahattım ve mucizevi bir şekilde sorunsuz ve akıcı olarak konuşabiliyorum. Bu durum beni çok şaşırttı. Daha sonra bunun üzerine düşündüğünde şunu fark ettim.

Fransızca çalışma kâğıtlarımı gördüğümde daha önce çok fazla çalıştığımı fark etmiştim ve bu da akıcı şekilde konuşabilecek birikime sahip olduğuma beni ikna etti. Yapabileceğime inandığım için de ikinci konuşmada büyük bir rahatlıkla tüm potansiyelimi kullanabildim. Senin de sınavda göstereceğin başarının senin rahatlığına ve yapabileceğine olan inancına bağlı olduğunu düşünüyorum.

Potansiyelini tam anlamıyla ortaya koyabilmek için öncelikle zihnindeki bariyerlerden kurtulman gerekir. Bunun için kendine belirli bir süre ayırıp bu süre zarfında daha önceki çalışmalarını ve harcadığın zamanı düşünerek yapabileceğine olan inancını artırabilirsin. 

“İnanırsan yaparsın!” gibi herhangi bir karşılığı olmayan bir cümle kurmuyorum. Sana garantisini verebileceğim şey şu; eğer zihninde başarısız olman gerektiğine seni ikna eden şeyler varsa bunlar performansını tam anlamıyla kullanmana engeller. Bunlardan kurtulduğunda normalde olacağından çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsin. Sınava girerken binlerce öğrencinin zihnindeki tek sorun bu: Kaygı. Sınava ne kadar çalıştın gibi ne kadar kaygılandığında önemli. Kaygını kontrol edecek yöntemler bulursan onlarca sınav konusuna çalışmış kadar öne geçebilirsin Bu da emin ol büyük bir fark yaratmanı sağlar. Şimdi otur ve çözdün testlere aldığın notlara göz gezdir. Sabahladığın geceleri hatırla, yaptığın fedakârlıkları hatırla. Bunların hepsi başarılı olman için yeterli.
online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti,

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com