×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Sağlıklı Evlilik

 31.01.2022

Aile sisteminin sorunsuz devam etmesi için evlilik ilişkisinin de sağlıklı bir şekilde olması gerekir. Evlenme, eşler arasında yardımlaşmaya ve birlikte yaşamaya imkân veren aynı zamanda kişilere karşılıklı hak verilmesidir. 
Bir toplulukta aile ne kadar sağlam ve sağlıklı temellere dayandırılırsa, o aileden meydana gelen toplumda sağlam ve sağlıklı olur. Sağlıklı aile ile ilgili pek çok tanım yapılmıştır. Fakat sağlıklı aile için en kısa ifadeyle fonksiyonlarını yerine getirebilen aile şeklinde ifade edebiliriz. Sağlıklı ailede kişiler iletişim biçiminden memnundur, az sayıda çatışma vardır ve ailedeki bireyler psikolojik olarak sağlıklıdır. Aile gelişimsel değişikliklere uyum sağlamada zorluk yaşamaz. Bütün bunlar sağlıklı ailelerin sorun yaşamayacağı anlamına gelmez. 


Sağlıklı aileler sorunla karşılaştıklarında kolayca başa çıkabilir ve kriz karşısında kendilerini kolayca toparlayabilirler. Sağlıklı ailelerdeki bireyler kendilerini geliştirip yaşamları, amaçları ve değerleri doğrultusunda ilerlerler. Sağlıksız ailede ise genel olarak düzensiz, çatışmalı ya da ailedeki etkileşim psikolojik ve fizyolojik durumlar gösterebilir. Sağlıklı olmayan aile yapılarında ailedeki bireyler ya aşırı bir şekilde iç içe geçmiş ya da birbirlerinden uzaklaşmış durumdadır. Her evlilik kendine özgü ve özeldir bu yüzden bireyler evliliklerinin başkalarının evlilikleriyle kıyaslamamalı, kendi ilişkilerine odaklanıp ilişkilerinin neden farklı ve özel olduğuna dair düşünmeli, olumlu yönlerine sahip çıkmalıdır. Eşlerin her konuda aynı düşüncede olmaları beklenemez fakat aralarındaki görüş farklılığının çatışmayla sonlanması ilişkileri için yıpratıcı ve yorucu olabilir. 
Eşler arasında ortak bir görüş hakimse çatışmalar daha kolay çözümlenebilir. Evlilikte roller paylaşılırken destekleyici tavır içinde olunmalı, iş birliği içerisinde davranılmalı, gerekli durumlarda esneklik gösterilmesi sağlıklı bir evlilik kurma yolunda son derece önemlidir. Evliliğinizi güçlendirmek için her koşulda birbirinize saygı göstermeye devam etmeli, bir sorunla karşılaştığınızda çözme becerinizi geliştirmeli, eşinizle baş başa zaman geçirmek için fırsatlar oluşturmalı, kendinizi tanımaya ve kişiliğinizi geliştirmek için gayret etmeli, iletişim becerilerinizi geliştirmeyi öğrenmelisiniz. online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti
© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com