×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Para Ne Kadar Mutluluğu Satın Alabilir?

 07.02.2021

Araştırmacılar piyangodan büyük paralar kazanan kişilerle kazanmalarından 1-12 ay sonra görüştüklerin de çoğu kişi maddi güvenlik, yeni mallar, daha fazla boş zaman ve erken emeklilik gibi olumlu değişimlerden bahsetti. Ancak mutluluklarını derecelendirmeleri istendiğinde piyango kazanan kişilerin öncesine göre daha mutlu olmadığı görüldü. Piyango kazanmanın getirdiği mutluluğun neden sürmediği uyum düzeyi teorisi ile açıklanabilir.

Uyum düzeyi teorisi, büyük şanslar elde etmeye (para, iş, araba, diploma) çok çabuk alıştığımızı büyük şansları çok kısa bir süre içerisinde kanıksadığınızı sonuç olarak iyi şansın ilk başta yarattığı etkinin zamanla azaldığını ve uzun süreli mutluluğumuzun üzerindeki etkisini kaybettiğini söylüyor. Oyun düzeyi teorisine göre iyi bir şans yaşamanın anlık duygusal çıkışı (örneğin üniversiteden mezun olmak, evlenmek, yeni bir araba almak, çok arzulanan bir işe girmek ve piyango kazanmak) zamanla azalır ve uzun süreli mutluluğumuza gittikçe daha az katkıda bulunur. Bir kadın piyango kazandıktan 3 hafta sonra oğlunu dünyaya getirdi. Bu kadın “Piyango kazanmak çok heyecan verici bir şeydi ama asla oğlum ile karşılaştırılamaz onun insanlara önem veren ve çalışmanın değerini bilen birisi olarak yetiştirmek istiyorum.” diyor. 


Uzun süreli mutluluk

 Araştırmacılar mutluluğun sabit bir durum olmadığını daha fazla para, araba, kıyafet ve terfiden kaynaklanmadığını bu tür başarıların uyum düzeyi teorisinin öngördüğü gibi zamanla duygusal etkilerini kaybettiğini söylüyor. Aksine mutluluk basit günlük olayların, insanların ve durumların keyfini çıkarmak için gösterilen çaba İle bağlantılı olan sürekli bir süreçtir. Mutluluk günlük küçük sevinçler, kişisel hedeflerin izlenmesi, bir anlamlılık anlayışının geliştirilmesi, yakın ilişkilerin yaşanması ve insanın kendisini başkalarının yaptıkları ile değil kendi yaptıkları ile ölçmesinden oluşur. Bu bulgular piyango kazanan kadının piyangoyu kazandığında sevindiğini ancak bunun çocuğunun yaşattığı mutluluk ile kıyaslanamayacağını söylemesini açıklıyor. 

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com