×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
PANDEMİ BİZİ NASIL DEĞİŞTİRDİ ?

 01.07.2021

Pandemi, zihinsel dünyalarımızı alt üst etti - fizikselden bahsetmiyorum bile. Önce bizi istifçi yaptı, sonra bize uymamız gereken yeni sosyal kurallar verdi.
Kısa süre sonra, zihinsel sağlık sorunları ve garip rüyalar eşliğinde, ilişkilerimizin üzerindeki baskıyı hissederek evden çalışmaya başladık.
Ve hala devam ediyor.
Yavaş yavaş, duygularımızla bağlantıda kalarak, anlamlı aktiviteler yaparak, mümkün olduğunda doğaya erişerek ve gerekirse çevrimiçi yardım alarak başa çıkmayı öğrendik.

 Peki, COVID Bizi Nasıl Değiştirdi?

İstifçiler
İlk önce insanları istifçiye dönüştürdü: Bazıları yatağın altında para biriktirdi, diğerleri el dezenfektanı ve maskeler.
Ama manşetleri gerçekten yakalayan tuvalet kâğıdı istifiydi.
Ama neden tuvalet kâğıdı?
Bazı psikologlar bunun kısmen hayvan yetiştirmeye bağlı olduğunu düşünüyor - başka bir deyişle, insanlar başkalarının onu biriktirdiğini gördü ve sonra birbirlerini kopyaladı.
Sonuçta sosyal yaratıklarız ve özellikle stres altındayken kısmen kopyalayarak öğreniriz.

Yeni sosyal kurallar öğrendik

Pandemi ile savaşmak için bir sürü yeni sosyal kural öğrenmemiz gerekti: ne zaman dışarı çıkmalı, evde kalma, maske takma, birbirimizi nasıl selamlama ve ne zaman ve nerede yürümeli, koşmalı ve seyahat etmeli.

Psikologlar, kuralları kimin uyguladığını ve onları neyin etkilediğini araştırdı.
Araştırmalar, arkadaşları ve aileleri uyguladığında insanların COVID kısıtlamalarına uyma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.
Bulgular, sosyal etkinin insanların davranışları üzerindeki muazzam gücünün altını çiziyor.

Endişeli ve depresif
Doğal olarak pandemi çoğumuzu depresif ve endişeli yaptı. Bir çalışma, karantinalar ve sosyal mesafe nedeniyle her üç yetişkinden birinin endişeli ve depresif olduğunu buldu.

Bazı araştırmalara göre, kadınlar, gençler ve yoksullar COVID'den en kötü psikolojik sıkıntıyı yaşıyor. Artan depresyon ve kaygı ile birlikte, insanlar daha yüksek oranda travma sonrası stres bozukluğu ve uykusuzluk yaşıyorlar.
İlginç bir şekilde, yaşlılar genç insanlara kıyasla duygusal olarak daha iyi durumda.

İlişki gerilimi
Salgın, insanların ilişkilerine büyük bir yük getirdi. Okulların kapanmasıyla, ebeveynler birdenbire daha fazla çocuk bakımı sorumluluğu üstlenmek zorunda kaldılar.
ABD'de yapılan bir araştırma, kadınların adil paylarından fazlasını yaptığını buldu. 
Çalışmanın ilk yazarı Dr. Kristen Shockley, bunun ilişkiler için kötü olduğunu açıkladı:
“Eşi her şeyi yaptığında, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sonuçlar çift için kötü oluyor.
Bu sadece karısı için değil, aynı zamanda iş performansı açısından da dahil olmak üzere koca için de kötü, ancak iş rolü muhtemelen değişmedi.
Bir kişi her şeyi yaptığında, ilişkide çok fazla gerilim olur ve bu muhtemelen kocanın işe odaklanma becerisine de yansır.”

Üzücü rüyalar
Salgın sadece insanların günlerini değiştirmedi, aynı zamanda gecelerini de çarpıtarak rüyalarımıza bulaştı.

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com