×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Neden Unutuyorum?

 30.01.2021

Bugün neler olduğunu anlatmanız istendiğinde birçok ki sen olayı konuşmayı ve sayısız kızgınlık durumunu doğru olarak hatırlayabiliriz. Ancak, saatlerce ders çalışmamıza rağmen sınavda unuttuğumuz birçok şey oluyor. Unutmak uzun süreli bellekte depolanmış olan bilgilerin geri getirilmemesi, hatırlanmaması ya da tanınamamasını tanımlar. Aşağıda İnsanların neden unuttuğu ile ilgili bazı sebepleri özetleyiniz.

 

Bastırma

 


Cinsel tacize uğrayan bir adamın hatıraları ile mücadele etmesini anlatan bir filmi izlerken kaygı yaşayan bir kişi, aynı gecenin ilerleyen saatlerinde bir papaz tarafından cinsel tacize uğramasını çok canlı bir şekilde hatırladı. 

Freud'a göre bastırma duygusal olarak tehdit edici olan veya kaygı uyandıran bilgileri otomatik olarak bilinçdışına gizleyen zihinsel bir süreçtir. Bastırılmış bellek istemli olarak geri getirilemese de, ileri bir tarihte gerçekleşecek herhangi bir şey bastırılmış belleğin bilinçlilik haline  geçmesine sebep olabilir.

Bu örnek travmatik bir cinsel olayın bastır olabileceğini ve daha sonra tekrar geri getirilebileceğini gösteriyor. Ancak ünlü bellek araştırmacıları bu tür hatıraların terapi süreci esnasında telkin edilmiş veya aşılanmış olabileceğine dikkat çekerek bastırılmış belleğin geçerliliğini sorguluyor.

 

Zayıf Geri Getirme İpuçları

 Bilgileri ezberleyerek sınavlara hazırlanmak unutma ile sonuçlanabilir çünkü bu teknik zayıf geri getirme ipuçları sağlar ve zayıf kodlamaya ve açar. Geri getirme ipuçları, canlı zihinsel imgeler oluşturarak veya yeni bilgilerle önceden bildiğimiz bilgiler arasında çağrışımlar oluşturarak meydana getirdiğimiz zihinsel hatırlatıcılardır. Çoğu öğrenci önemli olanın çok değil verimli ders çalışmak olduğunun farkında değil. Etkili ders çalışma Sadece ezberlemeye değil aynı zamanda iyi çağrışımların oluşturulmasına bağlıdır. En iyi kodlamayı meydana getiren en iyi geri getirme ipuçları yeni bilgilerle daha önce öğrenilmiş eski bilgiler arasında çağrışımların oluşturulması ile meydana getirilir. Örneğin hipokampusun hatırlama ile ilgili olduğunu sadece ezberlemeye çalışmak yerine “Hipopotam kampüsünün yerini hatırlamaya çalışıyor.” gibi yeni çağrışımlar oluşturmayı deneyin.

 

Bozucu Etkiler

 

Eğer birden fazla sınavı hazırlanmamız gerekirse, üstelik bu sınavların hepsine aynı gün girmek zorunda kalırsak, bozucu etkiler yüzünden bilgileri birbirine karıştırma hatta bazılarını unutma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Unutmanın genel sebeplerinden biri olan bozucu etkiler belirli bir bilginin geri çağrılmasının ilgili başka bilgiler tarafından engellenmesi anlamına geliyor. Örneğin aynı gün Hem psikoloji hem sosyoloji sınavına hazırlanıyor sanız psikolojideki Bazı konuların sosyolojideki bazı konularla benzerlik göstermesine rağmen farklı olduklarını görürsünüz; bu karışıklık ise bozucu etkileri ve unutmaya yol açar.  

 

Bellek Kaybı