×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Makyavelist Kişilik Nedir?

 12.06.2021

Makyavelist Kişilik

Çoğu insan psikopatlar ve narsistler hakkında bilgi sahibi olsa da, Machiavellian'ı çok az kişi duymuştur.

Makyavelyen insanların kişilikleri nahoş ve güvenilmez olma eğilimindedir, bu da onları gerektiğinde yalan söylemeye, aldatmaya ve ihanet etmeye yönlendirir.

Psikopattan farklı olarak Makyavelist, itibarını oldukça önemser.

Machiavellian kişilik tipi, adını bir 15. yüzyıl politikacısından almıştır. Machiavelli'ye göre, net bir gündemi olan bir hükümdar, 'dalkavukluk ve yalan gibi manipülatif kişilerarası stratejiler' dâhil olmak üzere her türlü etkili taktiğe açık olmalıdır.

 

Makyavelizm, psikopati ve narsisizmden farklı olarak az bilinen bir kişilik özelliğidir.

'Makyavelist' özelliklere sahip insanlar duygusuzdur ve düzenli olarak başkalarını aldatır ve manipüle eder.

Makyavelist özelliklere sahip insanlar, aşağıdaki gibi ifadelere katılma eğilimindedir:

 

1.    "Burada ve orada köşeleri kesmeden ilerlemek zordur."

2.    “Yararlı olmadıkça, bir şeyi yaptığınızın gerçek nedenini asla kimseye söylemeyin.”

3.    "Bütün insanların kısır bir çizgiye sahip olduğunu ve onlara bir şans verildiğinde ortaya çıkacağını varsaymak en güvenlisidir."

4.    "Önemli insanları pohpohlamak akıllıcadır."


Makyavelcilik

 Adını 15. yüzyıldan kalma bir İtalyan diplomatından alan Makyavelist özelliklere sahip olanlar, gerektiğinde yalan ve dalkavukluk kullanarak başkalarına istediklerini yaptırmakta çok başarılılar.

Sloganları olsaydı, "Sonuçlar araçları haklı çıkarır" olurdu. Başka bir deyişle, istediğinizi elde etmek için ne gerekiyorsa yapın.

Diğer insanları neyin motive ettiğini anlarlar ve onlardan bunu elde etmek için soğuk bir bencillik sergilerler.

Bunula birlikte, manipülasyonda o kadar iyidirler ki, genellikle kötü niyetlerini anlamayan başkaları tarafından çok sevilirler.

 online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com