×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
"HAYIR" Diyebilmek

 27.03.2022

Yaşadığımız çağda insanların yaşadıktan en büyük problemlerden biri "hayır diyememek" tir. "Hayır" diyememeyi insanlar çocukluklarında öğrenir çünkü ebeveynleri ve yakın çevreleri tarafından ne söylenirse "evet " cevabı verdiklerinde "iyi çocuk" olduklarını ve "hayır" cevabı verdiklerinde "kötü çocuk" olduklarını öğrenirler. İnsanlar tarafından sevilebilmek, onaylanabilmek ve iyi görünebilmek için bu insanlar sürekli olarak sorulara "evet" cevabı verirler. "HAYIR DİYEBİLMEK" mümkündür. Öncelikli olarak insanlar neden karşı tarafa "evet" cevabı verdiğinin altında yatan nedenlere ve ihtiyaçlara bakabilmelilerdir. Örnek vermek gerekirse; hayır diyemeyen bir insanın, sevilmeme kaygısı, yalnız kalma ve dışlanma korkuları var demektir. "Hayır" diyememek insanları istenmeyen sonuçlarla karşılaştırabilir; sürekli borç para vererek maddi sorun yaşamak, insanlar tarafından sömürülmeye açık olmak hatta madde bağımlılığına varana kadar kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Sonuç olarak "Hayır" cevabı verememek insanların hayat alanlarına, zamanlarına en önemlisi kişiliklerine zarar verebilir. Nehirlerin oluşumu için sınır koyabilmek ne kadar önemliyse insanlarında kişilik gelişimi için de sınır koymak önemlidir. Kişisel gelişim için sınır koyabilmek kurallar ve planlar oluşturularak olur ve sınır koyabilmek "hayır" demekle başlar. İnsanlar kurallar ve planlar ile kendi sınırlarını belirlediklerinde diğer insanların istekleri ve ihtiyaçları kendi istek ve ihtiyaçlarıyla çeliştiği zaman "Hayır Diyebilmeyi" öğrenir. 
Hayır Diyebilmenin Yolları 
İnsanlar kimlerin yanında ve nerelerde hayır diyemediklerini belirlemelidir, kurallarını ve planlarını belirlemelidir yani kendi sınırlarını belirlemelilerdir, hayır demenin nedenlerini açıklamayın eğer açıklamak zorunda kalırsanız, kurallarınız ve planlarınız ile örtüşmediğini belirttin, "hayır" dediğiniz durumları hayal edin ve bu konuda zihinsel egzersizler yapın, başka insanların, ne kadar kolay bir şekilde "hayır" diyebildiğini ve aralarındaki ilişkinin sıkıntı yaşamadan devam edebildiğini gözlemleyebilirsiniz.
İnsanlar "Hayır" diyememeyi kendileri öğrenirler, bu durum kötü olsa da insanlar yine kendi istekleri ve çabalarıyla "Hayır" diyebilmeyi öğrenebilir. İnsanlar öncelikle neden "hayır" diyemediklerini keşfetmelidir, daha sonra kendi sınırlarını belirlemeli ve hayır diyebilmenin yollarını öğrenmelilerdir.
Unutmayın;
KARŞIMIZDAKİ KİŞİYE "HAYIR" DEMEK OLUMSUZLUK İFADE ETMEZ. "HAYIR" DEMEK SINIRLARIMIZIN OLUŞMASINA YARDIMCI OLARAK HAYAT KALİTEMİZİN YÜKSELMESİNİ SAĞLAR.


online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti
© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com