×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Güvenli Çocuklar Nasıl Yetiştirilir-101

 09.06.2021

Artık güvenli bağlanan çocukların hayattan en iyi şekilde yararlanacaklarını ve tam potansiyellerine ulaşacaklarını bildiğimize göre, bunu bir ebeveyn olarak nasıl başarabileceğinizi anlamak önemlidir. Bağlanma stillerinin çocukların hayatlarındaki rolleriyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdakiler, Indianapolis merkezli 'All Things to All People' adlı bir kuruluş tarafından oluşturulan ve çocukların ve ailelerin iletişimlerini geliştirmelerine ve istenmeyen davranışları azaltmalarına yardımcı olan 'Triple C' (Üç C) programına dayanmaktadır.

 

Güvenli Çocuk Yetiştirmenin 'Üç C'si

1. Consistency (Tutarlılık)

Tutarlılık, çocukların bakıcılarının güvenilir ve tutarlı olduğunu hissetmeleri için önemlidir, bu da istikrar ve emniyet duygularına yol açar.

Güvenli bir bağlanmanın güvene dayalı olması gerekir ve eğer tepkileri uygunsa çocuk bakıcıya güvenecektir. Çocuğunuz, onların yanında olduğunuzu bilmeli ve ihtiyaçlarını karşılamak için size güvenmelidir. Çocuğunuzun korkmuş, yalnız, üşümüş, susamış veya açsa size gelebileceğini ve ihtiyaçlarını ilk sıraya koyacağınızı bilmesini sağlayın.

2. Communication (İletişim)

Çocuklar gelişirken iletişim çok önemlidir. Çocuğunuzu dinlemeli ve seçim yapmasına izin vermelisiniz, böylece özerklik kazanabilir, hatalarından ders alabilir ve neden bazı seçimlerden kaçınılması gerektiğini ve diğerlerinin onlar için daha olumlu olabileceğini anlayabilirler.

Bir bakıcıdan gelen iyi iletişim, çocuğa saygı duyulduğunu ve bir çocuk olarak değil bir insan olarak davranıldığını, fikirlerinin de önemli olduğunu anlar. Bu onların benlik saygısını ve güvenini artırmaya yardımcı olur.

3. Consequence (Sonuç)

Çocuklar asla olumsuz muamele görmeyeceklerini veya istismar edilmeyeceklerini hissetmelidirler. Çocuklar sert sonuçlardan korkarlarsa, istikrarsızlık yaşayacaklar ve bakıcılarından korkacaklardır.

Bu tür bir korku sağlıksızdır ve daha önce anlatılan çocuklarda düzensiz bağlanma stiline yol açabilir. Bunun yerine, bakıcıların sağlıklı sınırlar koyması önemlidir, bu da çocukların yapabileceklerinin sınırlarının olduğunu anlamalarını sağlar.

 

 

 

online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

 

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com