×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Geceleri Panik Atakla Nasıl Başa Çıkılır?

 14.01.2022

Panik ataklar her an gelebilir. Çarpıntı, titreme, mide bulantısı, nefes darlığı, ani bir ölüm korkusu ve daha birçok korkutucu semptomla gelebilirler. Ne yazık ki, ne zaman panik atak yaşayabileceğinizi tahmin etmek zordur. Uykunuzun ortasında bile ortaya çıkabilirler.

Zaten geceleri panik atak yaşadıysanız, sakinleşmenin ve tekrar uykuya dalmanın ne kadar zor olabileceğini bilirsiniz. Zamanla, tekrarlanan gece panik atakları uykusuzluğa bile yol açabilir. Geceleri düzenli panik ataklarla mücadele ediyorsanız, profesyonel yardım almayı düşünmelisiniz. Akıl sağlığı uzmanı bir teşhis koyabilir ve sizin için bir tedavi planını özelleştirebilir. 

İşte geceleri panik ataklarınızı sakinleştirmenin bazı yolları:

Panik atakla savaşmaya çalışmayın

Panik içinde uyandığınızda, onunla savaşmaya çalışmayın. Panik atağın size olduğunu kabul etmek yerine direnmeye çalışırsanız, belirtileriniz daha da kötüleşebilir. Zor olsa da, uzanın ve panik atağın olmasına izin verin. Sakin kalmaya çalışın ve kendinize birkaç dakika içinde biteceğini hatırlatın.

Panik atak sırasında veya hemen sonrasında nefesinize odaklanarak zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Bu basit nefes egzersizini deneyin: burnunuzdan yavaşça nefes alın. Sadece göğsünüzün değil, tüm karnınızın yükselmesine izin verin. Ardından ağzınızdan yavaşça nefes verin. Sakinleşene kadar bu adımları tekrarlayın.

İmgeleme yapın

Olumlu düşüncelere ve görüntülere odaklanın. Bir arkadaşınızın rahatlatıcı gülümsemesini zihninizde canlandırabilir, güzel anıları yeniden yaşayabilir veya sevimli köpek yavrularını düşünebilirsiniz.

Gece panik ataklarınızla başa çıkmak için yardıma ihtiyacınız varsa, profesyonel yardım almalısınız. Doktorunuzla randevu alın, bir terapistle konuşun veya bir akıl sağlığı kliniğinde tedaviyi düşünün. Panik ataklar yönetilebilir ve tedavi edilebilirdir, bu nedenle kendi kendine geçmezlerse bunlara katlanmak zorunda kalmamalısınız.

Zihnini sakinleştir

Başka bir panik atak geçirmekten korkmak sizi uyanık tutuyorsa, yatakta kalmak ve sakin kalmaya çalışmak işe yaramayabilir. Saatlerce yatakta dönüp durmak yerine kalk ve bir şeyler yapmalısınız. Kalkıp bir bardak su içebilir, kısa bir yürüyüşe çıkabilir, hafif esneme hareketleri yapabilir veya sakinleştirici müzik dinleyebilirsiniz. Kendinizi tekrar sakin ve yorgun hissettiğinizde, yatağa geri dönün. O zaman uykuya dalmak çok daha kolay olabilir.

Uyumadan önce meditasyon yapmak panik ataklarınızı önlemeye yardımcı olabilir, ancak geçirdikten sonra rahatlamanıza da yardımcı olabilir.

Panik hile sayfası oluşturun

Panik atak sonrası sakinleşmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak birkaç şey bulduğunuzda, bir panik hile sayfası oluşturmalı ve onu yatağınızın yanında tutmalısınız. Bu kağıda, hissettiklerinizle nasıl başa çıkacağınıza dair bazı talimatlar yazın. Ayrıca, bunun birkaç dakika içinde sona erecek geçici bir durum olduğuna dair hatırlatıcılar ekleyin. Bir daha panik içinde uyandığınızda, bu sayfaya bakmak sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Panik atakları önlemek için harekete geçin

Panik atakların olmasını önlemek için bazı aktiviteler yapmayı deneyebilirsiniz. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, yeterince uyuduğunuzdan emin olmaktır. Ertesi gün erken kalkmanız gerektiğini bildiğiniz halde çok geç yatarsanız, bu da sizi endişelendirecek ve panik atak geçirme olasılığınızı artıracaktır. Ayrıca yatmadan önce kahve, alkol ve şeker tüketiminden kaçının.

 

 

 

 

online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com