×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Egzersiz İlaca Karşı!

 26.01.2021

Depresyon İçin Tercih Edilen Tedavi

ok depresif hissettiğiniz bir dönemin ve birisi tedavi olarak size haftada üç gün koşuya çıkmanızı önerse ne olurdu? Egzersiz yapmak gibi basit bir şeyin antidepresan ilaç gibi etkili olabileceğini düşünmek zor gelebilir. Majör depresyonun, kötü bir gün geçirdiğinizde ya da bir sınavda başarısız olduğunuzda kendinizi nasıl hissettiğiniz OLMADIĞINI hatırlayın. Majör depresyonun aşağıdaki tanıma uyması gerekir.


Majör depresif bozukluk; en az iki hafta boyunca devam eden kötü bir duygu halinde olma, hiçbir şeyle ilgilenmeme ve yaptıklarından hiçbir keyif almama durumunu tanımlar. Buna ek olarak kişide aşağıdaki semptomların en az dördü olmalı: Yemek yemek, uyumak, düşünmek, konsantre olmak ve karar vermekle ilgili problemler; enerji eksikliği, intihar düşünceleri ve kendini değersiz veya suçlu hissetme.

Psikoterapi, antidepresan ve bu ikisiniz karışımının majör depresyon tedavisinde faydalı olduğunu biliyoruz. Peki düzenli egzersiz yapmak majör depresyon tedavisinde faydalı olur mu?


Egzersiz Deneyi

Amaç: Egzersiz yapmanın depresyon tedavisinde antidepresan ilaç kadar etkili olduğunu kanıtlamak.

Araştırmacılar majör depresyon tanısı konulmuş 156 (50 yaş üstü) kişiyi 3 ruba ayırdı. 1. Gruba haftanın üç günü egzersiz yapma görevi verildi. 2. Gruba sadece antidepresan ilaç verildi. 3. Gruba se hem ilaç tedavisi uygulandı hem de egzersiz görevi verildi. Dört aylık tedavinin ardından araştırmacılar 3 tedavi yönteminin, hastaların depresyon seviyesini azaltmada ne kadar etkili olduğunu ölçmek için depresyon ölçeği kullanıldı.

Sonuç olarak araştırmacılar egzersiz grubundaki hastaların %60’ında belirgin derecede düzelme olduğunu tespit etti. Buna karşılık antidepresan alan gruptaki hastaların %66’sı, iki yöntemi birleştiren gruptaki hastaların ise %69’unda iyileşme tespit edildi.Nüksetme

Üç tedavi grubunda ki belirgin iyileşme gösteren hastaların bazılarında tedaviyi takip eden 6 ay içinde eski semptomlar nüksetti. Araştırmacılar antidepresan alan hastaların %38’inde, antidepresan ve egzersizi bir arada kullanan hastaların ise %31’inde nüksetme görüldüğünü bildirdi. Ancak, sadece egzersiz tedavisini kullanan hastaların sadece %8’inde nüksetme görülmüştür.

Sonuçlar

Araştırmacılar 4 ay süren majör depresyon tedavisin ardından üç tedavi grubunda ki bütün hastalarda belirgin bir iyileşme olduğunu tespit etti. Ancak hastalar 6 ay sonra tekrar test edildiğinde sadece egzersiz grubundaki hastalarda ki nüksetme oranının düşük olduğu görüldü. Araştırmacılar egzersiz yapmanın, hastanın kişisel kontrol elde etmesine ve olumlu kendilik değeri geliştirmesine yardımcı olduğu, bunun da hastanın depresyonu atlatmasına yardım ettiği ve nüksetmenin önüne geçtiği varıyor.      


#depresyon #egzersiz #antidepresan #pikoterapi  

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com