×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Duygusal Şantaj Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

 21.06.2022

Duygusal şantaj, insanların talepte bulunmak ve mağdurları istediklerini elde etmeleri için tehdit etmek için kullandıkları işlevsiz bir manipülasyon biçimidir.

Duygusal şantajın altında yatan şey, benim istediğimi istediğim zaman yapmazsan acı çekeceğindir.

Bu terim, Susan Forward, Ph.D. tarafından Emotional Blackmail: When the People in Your Life Use Fear, Obligation ve Guilt to Manipulate You Manipulate adlı kitabında tanıtıldı (Forward & Frazier, 1998).

Forward, duygusal şantajın en acı verici unsurlarından birinin, kurbanın kendilerine karşı açıkları hakkında kişisel bilgileri kullanmaları olduğunu öne sürüyor. Şantajcıların kullanacağı bir diğer tetikleyici, kurbanın yükümlülük duygusunu test etmektir. Sorunlarını kurbana atfetmek için genellikle hak edilmemiş suçluluk ve suçlama yaratırlar.

Uyumu zorlamak için kurbanın duygusal tetikleyicileriyle ilgili tehditlerde bulunurlar. Örneğin, “ İstediğimi yapmazsan… seni bırakırım, sırlarını söylerim, seni sevmem… ” Kurbanın sorumluluk ve yükümlülük duygusundan da yararlanabilirler. “ Tek yaptığım bu aile için çalışmak, en azından... ” Şantajcılar, kurbanın suçluluk duygusunu kafa karışıklığı yaratmak ve kurbanın talebine boyun eğmesini sağlamak için kullanır.


DUYGUSAL ŞANTAJLA NASILBAŞA ÇIKILIR?

Duygusal şantajla en iyi şekilde başa çıkabilmek için kurbanın yeni bir zihniyet getirmesi ve duruma farklı bir şekilde yaklaşması gerekir. Bu, şantaj dinamiklerinde neler olup bittiğine dair içgörü kazanmayı ve yoğun duygularından ayrılmayı öğrenmeyi gerektirecektir.

Mağdurların kendilerini rahatsız hissettiren talepleri keşfetmeleri yararlı olabilir. Bunu yaparken, hangi sınırların uygulanması gerektiğini anlayabilirler. Bir ilişkide neyin iyi neyin iyi olmadığına karar vermelidirler. Duygusal şantajın taciz edici etkisini anlamak da önemlidir.

Değişim korkutucudur, ancak farklı bir sonuç elde etmenin tek yolu farklı bir şey yapmaktır. Aksi takdirde, mağdurlar korkularının sürmesine izin verme ve potansiyel olarak hayatlarını mahvetme riski altındadır. Farkındalık, iç görü ve kendimizi eğitmek önemlidir, ancak değişim yalnızca uzun bir süre boyunca farklı eylemlerin bir yolunu izlemekten gelir.

Mağdurlar sınırlar koymayı öğrenebilir ve yeni sınırlar belirlendiğinde neler olabileceğine şaşırabilirler. Mesajın, davranışın artık kabul edilemez hale gelmesi gerekiyor. Mağdurlar, duygusal olarak istismar edildikten sonra kendilerini cesur veya kendinden emin hissetmeseler de, farklı bir eylemde bulunabilirler. Mağdurlar, diğer kişinin değişmesini beklemek yerine rotayı değiştirmek için harekete geçmelidir.
online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com