×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Çocuklukta Bağlanma Stillerinin Rolü

 07.06.2021

Neredeyse tüm çocuklar bir bakıcıya bağlanır, ancak tüm çocuklar bakıcılarına olumlu bağlanmaz ve genel olarak olumlu bağlar geliştirmez. Bu büyük ölçüde bakıcıların bebeğe karşı duyarlılığına ve davranışlarına bağlıdır.

Hayatın erken dönemlerinde kurulan güvenli bir bağ, uzun vadeli ruh sağlığını olumlu yönde etkiler. Bağlanma stilleri genellikle güvenli veya güvensiz olarak sınıflandırılır ve bir bireyin diğeriyle nasıl ilişki kurduğuna atıfta bulunur. Çocuklarda üç tür güvensiz bağlanma stili vardır.

Buna karşılık yalnızca bir güvenli bağlanma stili vardır. Güvenli bağlanma stilini detaylandırmadan önce, ilk olarak üç güvensiz stile ve bunların çocukluktaki rolüne bakacağız.

 

1.    Kaygılı-Kararsız Bağlanma Stili

Kararsız/kaygılı bir tarza sahip çocuklar, endişeli ve yabancıların yanında tedirginlerdir, bakıcıları ayrıldığında sıkıntı yaşarlar, ancak döndüklerinde bakıcılarına ilgi göstermezler. Bu tür çocukların tekrar bir araya geldiklerinde anneleriyle etkileşime direndiklerini, hatta annelerine onları terk ettiği için saldırganlık gösterdikleri görülmüştür.

Çocuklarda kaygılı/kararsız bağlanma stili bebeklerin %15'inden daha azının gösterdiği, çok yaygın bir bağlanma stili değildir.

Bu bağlanma tarzı, çocuğun bakıcıya aşırı bağımlılığını yaratabilir. Çocuk yabancılardan sürekli şüphelenir. Bu, başkalarının onlara zarar vermemesini sağladığı için sezgisel bir koruyucu faktör görevi görecektir.

Bu tarz, ileride çocuğu aşırı bağımlı bir yetişkine dönüştürür, ilişkiler sona erdiğinde endişelenen ve özellikle romantik ilişkilerde başkalarıyla yakınlaşma konusunda isteksiz davranan yapışkan bir çocuk yaratır.

 

2.    Kaçınan Bağlanma Stilinin Rolü

Bakıcılar duygusal olarak müsait olmadığında, çocuklar kaçınan bir bağlanma stili geliştirebilirler. Bu çocukların annelerinden ayrıldıklarında ve yabancıyla annelerine benzer şekilde meşgul olduklarında sıkıntılı olmadıklarını tespit etmiştir. Anne geri döndüğünde, göz temasından kaçınma ve arkasını dönme gibi bazı kaçınma belirtileri gösterdiler.

Çocuklar, ihtiyaçlarına karşı bakıcılarının hassasiyetlerini hissedemezlerse, fiziksel ve duygusal bağımsızlık geliştirebilirler. Kısa vadede, bu olumlu, koruyucu bir faktör olarak görülebilir. Ancak, duygularından ve duygusal ihtiyaçlarından koptukları için uzun vadede zarar verebilir.

Bu tür bireyler yetişkin olduklarında duygularını partnerleriyle paylaşamadıkları için yakın ilişkilerde zorluk yaşayacaklardır. Bir ilişkinin sona ermesi onlara herhangi bir sıkıntı vermez.

 

3.    Düzensiz Bağlanma Stilinin Rolü

Düzensiz bağlanmaya sahip çocuklar – ve ebeveynleri – kafa karışıklığı ve korku göstererek birbirlerinin davranışlarını pekiştirdiler.

Bir çocuk, tutarlı bir bakım almadığında veya bakıcısı tarafından kötü muamele gördüğünde, ihmal edildiğinde veya travmatize edildiğinde düzensiz bir bağlanma geliştirebilir. Bu, çocuğun ne bekleyeceğini bilmediği için korkulu ve çekingen olmasına neden olur. Davranışları düzensiz ve kafası karışıktır; saldırganlık veya duygusal sıkıntı ile tepki verebilirler ve kendilerini sakinleştiremezler.

Garip bir şekilde, çocuğun aynı yetişkinden teselli ve güvence aradığı, ancak çabucak geri çekildiği görülür. Düzensiz kalıpları, tutarlı duygular veya davranışlar yaşamalarına izin vermez.

Düzensiz bağlanma stili kesinlikle basit değildir çünkü travma, korku, güvensizlik ve sıklıkla istismardan türetilen bir bağlanma modelidir. Çocuk yakınlık aramasına rağmen kendini asla güvende hissedemez. 

 

4.    Güvenli Bağlanma Stilinin Rolü

Güvenli bağlanma stili, çocuklarda en çok istenen bağlanma stilidir. Çocuklar güvenli bir bağlanma stiline sahip olduklarında, bakıcıları odadan ayrıldığında sıkıntı gösterirler, ancak bakıcıları geri döndüğünde hızla rahatlar ve kendilerini toparlarlar.

Güvenli bağlanma stiline sahip çocuklar, bakıcıları tarafından korunduklarını ve onlara güvenebileceklerini hissederler. Güvenli bağlanma stiline sahip çocuklar, dünyayı keşfetmeye başlamak için bakıcılarını temel alarak daha fazlasını keşfedebilir ve oynayabilirler.

Güvenli bağlanan çocuklar daha yüksek bir olgunluk düzeyi, artan empati ve daha az yıkıcı ve öfkeli davranışlar sergiler. Yetişkinliğe geçerken, bu çocukların uzun vadeli ilişkileri olur, daha az güven sorunu yaşar ve daha fazla özsaygıya sahip olurlar.

 

online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

 

 

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com