×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Bir Terapistte Aramanız Gereken Nitelikler

 24.01.2022

Bir terapist seçerken aramanız gereken birkaç özellik vardır. Tabii ki, sizin için doğru olan bir terapist bulmak her zaman kolay değildir. Terapiye ilk kez giriyorsanız ve ne aramanız gerektiğinden emin değilseniz, bu makale tam da ihtiyacınız olan şey. Seçtiğiniz terapistin sahip olması gereken birkaç temel özelliği öğrenmek için okumaya devam edin.

Yakınınızdaki terapistleri aramalısınız

Bir terapist aramanız gereken ilk yer bölgenizdir. Bu şekilde, randevuları planlamak ve onunla yüz yüze konuşmak daha kolay olacaktır. Örneğin, İstanbul'da yaşıyorsanız, size yardımcı olabilecek en iyi İstanbul terapistlerini arıyor olmalısınız. Ek olarak, bir acil durum ortaya çıkarsa, terapistinizin elinizin altında olacağı da ek bir avantajdır. Fakat günümüzde online terapi oldukça yaygınlaştı. Dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz terapistle aynı koşullarda görüşme yapabilmek mümkün.

1. İletişim becerileri

Dışarıda birçok terapist var, ancak hepsi sizinle bağlantı kuracak iletişim becerilerine sahip değil. Unutmayın, terapistiniz sizi dinlemek ve sorunlarınızda size yardımcı olmak için oradadır, bu nedenle sizinle etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Bu, özellikle hassas konuları veya tedaviyle ilgili önemli konuları tartışırken, duygusal ve zihinsel durumunuzu dikkate almayı içerir. 

2. Dinleme Becerileri 

İyi bir terapistin sahip olması gereken temel niteliklerden biri mükemmel dinleme becerileridir. Bu, söylediklerinize dikkat edeceği ve duygularınızı ve bakış açınızı anlamak için elinden gelenin en iyisini yapacağı anlamına gelir.

3. Sorunlarınız hakkında bilgi 

Her ne kadar tüm terapistler genel ruh sağlığını anlasa da, belirli türdeki bozuklukların tedavisinde de uzmanlaşabilirler. Seçtiğiniz terapist, karşılaştığınız belirli sorunlar hakkında uzman bilgisine sahip olmalıdır. Bunun nedeni, yaşadıklarınızla daha iyi ilişki kurabilmesi ve hangi terapötik yaklaşımın izlenmesinin en iyi olduğu konusunda fikir sahibi olabilmesidir.   

4. Sınırlarınıza Saygılı 

Birlikte çalışmayı seçtiğiniz terapistin sınırlarınıza saygılı olması çok önemlidir. Bu, kendisiyle aranızda uygun fiziksel ve duygusal mesafeyi korumak anlamına gelir. Sınırlarınıza saygı duyan bir terapistin, tedaviniz sırasında uygunsuz eylemlerde bulunarak terapötik ilişkiye zarar verme olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, terapistinize güvenebileceğinizi biliyorsanız, terapistinizle daha açık ve dürüst bir şekilde konuşmanız daha olasıdır. 

5. Dost Bir Kişilik 

Terapistler, danışanlarının karşı karşıya olduğu çok sayıda sorunu sabırla dinlemek üzere eğitildiklerinden, tipik olarak sakin bir tavır sergilerler. Birçok terapistin de iyi bir mizah anlayışı vardır. Seçtiğiniz terapist size karşı pozitif, nazik ve sabırlı olmalıdır. Terapistin söyledikleriniz karşısında hüsrana uğradığını veya rahatsız olduğunu düşünüyorsanız, o kişi sorunlarınızda size yardımcı olacak doğru kişi değildir. 

Doğru terapisti bulmak neden önemlidir?

Size uygun olmayan bir terapist, istemeden sorunlarınızı daha da kötüleştirebilir. Bunun nedeni, gerçek zihinsel sağlık durumunuzu tedavi etmek yerine uyumluluk sorunlarını ele almak için çok zaman harcanabilmesidir. Verimsiz terapi seansları da mali durumunuzu olumsuz etkileyebilir. Hangi terapistle yola başlayacağınıza karar verirken bunları ve diğer faktörleri tartmak önemlidir. 

 

 

 

online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com