×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
Alçakgönüllülüğün Faydaları: Alçakgönüllü Olmanın Hayatınızı İyileştirecek 8 Faydası

 05.06.2021

Şair Tennyson bir keresinde alçakgönüllülüğün "en yüksek erdem, hepsinin anası" olduğunu söylemiştir. Yine de toplum, aşırı güveni, yetkiyi ve sürekli benliğe odaklanmayı kutlar.

İnsanlar giderek daha rekabetçi, dikkat çekici, narsist, görünüşlerine takıntılı ve hak sahibi oluyorlar. Her şeye rağmen yeni bir araştırma, alçakgönüllülüğün faydalarının hayatımızı iyileştirmemize yardımcı olabileceği sekiz yolun altını çiziyor (Kesebir, 2014).

 

1. Alçakgönüllülük ruhu yatıştırır

Alçakgönüllü insanlar, ölümlülükleri konusundaki kaygılarla daha iyi başa çıkabilirler. Alçakgönüllü insanlar ölüme karşı nefsi müdafaa kurmak yerine, ölüme ve onun nasıl yaşanması gerektiğine dair faydalı bir bakış açısı bulma eğilimindedir.

Her şey seninle ilgili olmadığında, ilginç bir şekilde, ölümü düşünmek daha kolay hale gelir.

2. Liderlikte mükemmellik

Alçakgönüllü liderler, tahmin edebileceğiniz gibi yalnızca daha çok sevilmekle kalmaz, aynı zamanda daha etkilidirler.

Academy of Management Journal'da yayınlanan bir çalışmanın yazarı Bradley Owens şöyle açıkladı ( Owens ve diğerleri, 2011 ):

 

"Her seviyedeki liderler, hataları kabul etmeyi, takipçilerin güçlü yanlarını öne çıkarmayı ve öğretilebilirliği modellemeyi mütevazı liderliğin özü olarak görürler.

Ve bu üç davranışı, hem kendilerinin hem de organizasyonun büyümesinin yanı sıra kendi güçlü belirleyicileri olarak görüyorlar.” 

3. Daha yüksek öz kontrol

Yüksek öz kontrole sahip olmak başarılı bir yaşamın anahtarıdır.

Tuhaf bir şekilde, belki de araştırmalar, benlikle ilgili bir saplantının paradoksal olarak daha düşük öz kontrole yol açabileceğini bulmuştur.

Alçakgönüllüler ise kendilerine daha az önem verdikleri için birçok durumda daha yüksek öz kontrol sergilerler.

Belki de bu kısmen alçakgönüllü insanların sınırlarını bilme eğiliminde olmaları gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

4. Daha iyi iş performansı

Alçakgönüllüler sadece daha iyi yöneticiler değil, aynı zamanda daha iyi çalışandırlarda. Çalışanların amirleri üzerinde yapılan bir araştırma, dürüst ve alçakgönüllü olmanın insanların iş performansının iyi bir göstergesi olduğunu buldu. ( Megan ve diğerleri, 2011 ).

5. Mütevazı insanlar daha yüksek notlar alır

Belki de daha iyi bir çalışan ve daha iyi bir yönetici olmanın kökleri, gelişim yıllarında yatmaktadır. 55 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırma, daha alçakgönüllü olanların akademik olarak daha başarılı olduğunu bulmuştur ( Rowatt ve diğerleri, 2006 ).

Bu nedenle alçakgönüllü olmak sizi okulda daha iyi yapabilir.

6. Alçakgönüllülük daha az önyargıya yol açar

Alçakgönüllü olmanın özelliklerinden biri, düşük bir hak duygusuna sahip olmaktır. Alçakgönüllü insanlar borçlu olduklarını düşünmezler.

Bu, daha az önyargılı bir dünya görüşüne yol açar, onları başkalarına karşı hoşgörülü olmaya ve kendi inançları hakkında daha az savunmacı olmaya teşvik eder.

7. Daha yararlı

Mütevazı insanlar, ortalama olarak, kibirli veya bencil insanlardan daha faydalıdır.

Tarafından yapılan bir çalışmada  LaBouff ve diğ. (2011) , daha alçakgönüllü olan katılımcıların yardım teklif etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve ihtiyaç sahiplerine daha fazla zaman ayırdıklarını belirtmişlerdir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, alçakgönüllü insanların da daha cömert olduğu bulunmuştur.

8. Alçakgönüllülük sosyal ilişkilerde avantaj sağlar

Mütevazı insanlar, diğer insanları oldukları gibi kabul ettikleri için daha iyi ilişkilere sahip olabilirler. Tarafından yapılan bir çalışmada  Davis ve ark. (2012) bir grup insan, alçakgönüllülüğün ilişkileri onarmaya yardımcı olduğunu ve insanlar arasında daha güçlü bağlar kurduğunu buldu.

 

Alçakgönüllülük - ya da onun dediği gibi 'sessiz bir ego' - çeşitli şekillerde şaşırtıcı derecede güçlü olabilir.

 

online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com