×
Anasayfa | Psikolog Başvurusu
Blog
4 Terapötik Yazma Tekniği

 27.01.2022

Yazmanın, birçok insanın farkında olmadığı çeşitli terapötik faydaları vardır. Örneğin, yazarken üzerinizdeki yükü boşaltma, duygularınızın engelini kaldırma ve kendinizi daha iyi tanıma fırsatınız olur. Bazı insanlar olumsuz düşünce kalıplarını bozmaya yardımcı olmak için yazarlar. Yazmak, düşüncelerinizi düzenlemenize, hedefleri tanımlamanıza ve şu anda sahip olduğunuz sorunlara çözümler bulmanıza da yardımcı olabilir. 

Birçok terapist, terapi seanslarında bir tedavi tekniği olarak yazmayı veya günlük tutmayı kullanır.

 1. İçinizdeki duygusal "boşluğu" çabucak atmak için yazın

İnsanlar duygularla boğulmuş hissettiklerinde, çığlık atma dürtüsü hissedebilirler. Bununla birlikte, çığlık atmak halka açık bir ortamdaysanız uygun olmayabilir. Yazmak, olumsuz duyguları özel olarak ifade etmenin etkili bir yoludur. Birçok insanın olumsuz düşünce kalıplarını bırakmasına yardımcı olan aşağıdaki tekniği düşünün.

  1. Boş bir kağıda, aklınıza gelen ilk şeyi silmeden, üzerini çizmeden, yargılamadan veya utanmadan elle yazın.
  2. Şimdi, başka bir kağıda, nasıl hissetmek istediğinizi, o anda durumun nasıl olmasını istediğinizi yazın.
  3. Her iki sayfayı da karşılaştırın, ardından ilkini parçalayın veya buruşturun. İkinci kağıdı yırtmaya gerek yok

2. Bir mektup yazın

Bir mektup yazmak, duygularınızı netleştirmenize ve çatışmaları çözmenize olanak tanır. Mektubu saklayabilir veya daha sonra yırtabilirsiniz. Peki ne tür mektuplar yazabilirsiniz?

Rahatlama mektubu

  1. Bir kağıda, neden kızgın olduğunuzu veya belirli bir durum veya kişi hakkında sizi neyin rahatsız ettiğini elle yazın. 
  2. Nasıl hissettiğini açıkça açıkla
  3. Kişiye teşekkür etmek istediğiniz her şeyi kabul edin. Neden ondan hoşlanıyorsun veya onu takdir ediyorsun? Geçmişte seni mutlu etmek için ne yaptı? 

Düzeltme mektubu

  1. Suçlamadan ona nasıl hissettiğini söyle. Ona size nasıl davranılmasını istediğinizi söyleyin. Kelimelerin gücü vardır: bazı kelimeler acıtır; diğerleri iyileştirir.
  2. Mektubu bir zarfa koyun ve gönderenin tarafına adınızı ve soyadınızın baş harflerini, alıcının tarafına ise muhatabın adını yazın ve bir posta kutusuna bırakın. Bu alıştırma sembolik bir eylemdir.

 

3. Bir hafızayı yeniden oluşturmak için yazın

Hayatınızda daha iyi hatırlamak istediğiniz mutlu bir olayı yeniden yaşayın. Hafıza çocukluk veya ergenlik döneminden olabilir. Kendinizi bellekten uzaklaştırmak için, üçüncü kişi ağzından bir hikaye olarak yazın ve kahramanı sizden farklı yapın (cinsiyet, yaş değiştirebilir veya bazı önemli özellikler ekleyebilirsiniz). Olayı uzaktan tekrar yaşadıktan sonra,  insanların neden geçmişte olduğu gibi tepki verdiğini daha iyi anlayabilir veya daha önce görmediğiniz, duymadığınız veya hissetmediğiniz bir şeyi görebilir, duyabilir veya hissedebilirsiniz.

4. Bir teşekkür listesi veya günlük yapın

Bir teşekkür günlüğü yazmak, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için birçok fayda sağlar. Bir teşekkür listesi, kendinizi daha iyi, daha bol hissetmenize ve sorunlarınıza gerçekçi bir bakış açısı getirmenize yardımcı olur.

  1. Sizi gülümseten, rahat ve mutlu hissettiren tüm o küçük şeylerin bir listesini yapın. Doğduğunuz gerçeğinden, havanın güzel olduğu ve güneşin parladığı gerçeğine. Hayatınızdaki insanlar için, arkadaşlarınızla bir kahve, ailenizle bir yemek, sağlık, aşk, küçük bir başarı için minnettar olabilirsiniz.
  2. Bir deftere o gün için minnettar olduğunuz üç veya daha fazla şeyi yazabilirsiniz.

 

 

 

online psikolog tavsiye, online psikolog ücretsiz, online psikolojik destek, ücretsiz online psikolog, online psikoterapi, online psikolojik danışmanlık, online terapi psikolog, online ücretsiz psikolog, sanal psikolog ücretsiz psikolojik destek, psikolog online terapi, online psikolojik danışmanlık ücretsiz, online psikiyatri ücretleri, online psikolog terapi, online psikolojik destek ücretsiz, psikolog online ücretsiz, internet üzerinden psikolog yardımı, online klinik psikolog, onlayn psikolog, online terapi siteleri, online psikoterapi ücretleri, online psikolog randevu, ücretsiz psikolog online, psikolog online randevu, online psikolog desteği, online psikolog hizmeti

© 2020 - Her hakkı saklıdır.
onlinedanismamerkezi.com